Білоцерківський договір

Білоцерківський договормежду українськими козаками і польським урядом (18 вересня 1651, Біла Церква) після Берестецької битви. Відновлював владу шляхти на Україні. Анульований в 1652. * * * БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ДОГОВОРБЕЛОЦЕРКОВСКІЙ ДОГОВІР 1651 року, між українськими козаками і польським урядом відновлював владу польської шляхти на Україні.

Договір був укладений українським гетьманом Богданом Хмельницьким ( см. ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ Богдан) і комісарами польського уряду на чолі з М. Потоцьким 18 (28) вересня 1651 року за Білою Церквою. Він відбив співвідношення сил, що склалося в війні українського народу за незалежність після Берестецької битви ( см. Берестецької битви). За Білоцерківському договором козацькою територією визнавалося лише Київське воєводство. Український гетьман повинен був підкорятися польському коронному гетьманові і не мав права зовнішніх сношенійю Хмельницький зобов'язаний був розірвати союз з кримським ханом. Польській шляхті Київського, Брацлавського і Чернігівського воєводств надавалося право повернутися до своїх маєтків. Все кріпаки, що стали козаками, зобов'язані були повернутися під владу феодалів. Реєстр козаків скорочувався вдвічі - до 20 тисяч осіб. Поляки не змогли реально скористатися умовами договору, так як успішне продовження визвольної боротьби українців призвело до його анулювання в 1652 році.

Текст Білоцерківського договору був опублікований в книзі "Пам'ятники, видані Київською комісією для розгляду давніх актів" (Київ, 1898).

Енциклопедичний словник. 2009.

Поділіться З Друзями
Попередня Стаття
Наступна Стаття