РОСІЙСЬКА ПРАВДА Пестеля

РОСІЙСЬКА ПРАВДА Пестеля "РОСІЙСЬКА ПРАВДА" П. І. Пестеля, найбільш демократична програма декабристів. Розроблено в 1821-23, схвалена Південним суспільством, підтримувалася також революційним крилом Північного суспільства. Основні положення: знищення самодержавства, кріпосного права і станового ладу, встановлення республіки, рівність всіх громадян перед законом, громадянські свободи, відсутність виборчих цензів, конфіскація найбільших латифундій і наділення селян землею.

* * *

"РОСІЙСЬКА ПРАВДА" П. І. Пестеля ( см. Пестеля Павло Іванович), проект конституції для Росії. Прийнята в якості програмного документа Південним товариством ( см. ПІВДЕННЕ ТОВАРИСТВО) декабристів; за їхніми планами, повинна була діяти відразу після революції як основний закон, який регламентує діяльність Тимчасового уряду по перетворенню країни. Пестель працював над "Руською Правдою" з 1821, до часу його арешту 13 грудня 1825 вона ще не була закінчена. Перед арештом Пестель встиг заховати рукопис: він передав її братам Крюковим ( см. Крюкова), а ті закопали в землю. В ході слідства над декабристами був зроблений її пошук, в результаті якого документ був знайдений.

Працюючи над "Руською правдою", Пестель вивчив величезну кількість історичної, політичної та юридичної літератури, особливо широко їм були використані тексти англійської та американської конституцій. Назва конституційного проекту, як і ряд вводилися їм найменувань верховних органів влади, вказували на спадкоємність російської демократичної традиції, на думку декабристів, висхідній до вічевому строю Стародавньої Русі.

Росія оголошувалася "Руською правдою" республікою, кріпосне право знищувалося, проголошувалася рівність усіх станів перед законом. Верховним законодавчим органом ставало Народне віче (однопалатний парламент з народних представників, обраних на 5 років, щороку одна п'ята їх частина переобиралася, голова вибирався щорічно з числа членів віча). Народне віче обирало орган виконавчої влади - Державну думу з п'яти членів з п'ятирічними повноваженнями (щорічно один з них вибував у зв'язку із закінченням терміну і замінювався новим). То мала бути і орган "блюстительной" влади - Верховний собор з 120 довічних членів. "Руська правда" гарантувала основні демократичні свободи, виборче право не обмежувалося майновим або освітнім цензу (хоча жінки його не мали); всі народи Росії користувалися рівними правами, але повинні були згодом злитися в єдиний народ російський. Пестель був противником федералізму і мислив Росію унітарною, сильно централізованою державою зі столицею в Нижньому Новгороді. Межі Російської республіки повинні були розсунутися до своїх "природних меж".

"Руська правда" пропонувала оригінальне рішення аграрного питання: вся земля в країні ділилася навпіл. Одна половина була невідчужуваною суспільною власністю, не підлягала купівлі та продажу і служила для наділення селян (по типу російської громади), друга половина залишалася в приватній власності. Максимальний розмір приватного землеволодіння жорстко лімітувався, надлишкові поміщицькі землі конфісковували з частковою грошовою компенсацією. Пестель вважав, що землі першої категорії потрібні для виробництва "необхідного продукту", другий - для створення "достатку".

Енциклопедичний словник. 2009.

Поділіться З Друзями
Попередня Стаття
Наступна Стаття