Велика радянська енциклопедія 2018

Категорія: Велика радянська енциклопедія 2018

Крільон мис

Крільон мис

Південний край Крільонского півострова на Ю. -З. острова Сахалін, близько 46 ° с. ш. і 142 ° сх. д. Омивається протокою Лаперуза. Високий, стрімкий, з'єднаний з островом вузьким перешийком. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Крики

Крики

(Від англ. Creek - струмок, річка) назва, дана в 17-18 ст. європейцями конфедерації індіанських мускогскіх племен (див. муськоги). К. жили на території сучасних штатів Джорджія і Алабама (США), займалися мотичнимземлеробством, полюванням і рибальством. На час європейської колонізації знаходилися на стадії становлення ранньокласового суспільства.
Кріль

Кріль

(Голл. Kriel, буквально - малюк, крихта, дрібниця) промислове назва планктонних морських рачків загонів евфаузіевих (Див. Евфаузіевих) (пологи Thysanocssa і Euphausia) і бокоплавов (Див. бокоплави) (рід Themisto підряду гіперпід). У помірних і високих широтах обох півкуль К. утворює скупчення головним чином в поверхневих шарах води; служить їжею китів, ластоногих, пелагічних риб, птахів, що харчуються Планктоном.
Крикет

Крикет

(Англ. cricket) спортивна командна гра з м'ячем і битами. Родина К. - Англія, де ця гра була відома в середні століття, а з 18 ст. стали проводитися офіційні змагання між крикет-клубами за правилами, що збереглися в своїй основі до наших днів. Гра проводиться на трав'яному полі (зазвичай 80х60 м ) , в середині якого встановлюються 2 "хвіртки" (висота 67, 5 см і ширина 20 см ) на відстані 20 м один від одного.
Кріманчулі

Кріманчулі

(Вантаж., Буквально - звивається голос) верхній голос багатоголосних народних пісень Західної Грузії (гурійський, імеретінській), багатий мелодійними скачками і прикрасами. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Криміналістична експертиза

Криміналістична експертиза

См. Експертиза криміналістична. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кринички

Кринички

Селище міського типу, центр Криничанського району Дніпропетровської області УРСР. Розташований на р. Мокра Сура (басейн Дніпра), в 25 км від ж. -д. вузла Верхівцеве (лінія на Дніпропетровськ, Кривий Ріг, П'ятихатки). Підприємства місцевої промисловості. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Криницький Олександр Іванович

Криницький Олександр Іванович

Криницький Олександр Іванович (9. 9. 1894 - 30. 10. 1937), радянський державний і партійний діяч. Член Комуністичної партії з 1915. Народився в Твері (нині Калінін) в родині дрібного чиновника. У 1913 вступив на природничий факультет Московського університету; брав участь в студентських революційних гуртках.
Криноидей

Криноидей

Клас безхребетних тварин типу голкошкірих; то ж, що Морські лілії. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріммічау

Кріммічау

(Crimmitschau) місто в ГДР, на р. Плейс (басейн Ельби), в окрузі Карл-Маркс-Штадт. 30, 2 тис. Жителів (1970). Старовинний центр різноманітного текстильного виробництва; виготовлення музичних інструментів. Поліграфічна справа. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кринична

Кринична

Селище міського типу в Донецькій області УРСР. Ж.-д. вузол (лінії на Вуглегірськ, Ясинувата, Микитівка, Іловайське). заводи по ремонту с. -х. техніки, цементний, ремонтно-механічний. Радгосп. Лісорозсадник. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Крінолін (нижня спідниця)

Крінолін (нижня спідниця)

Крінолін (франц. Crinoline, від лат. Crinis - волосся і linum - полотняна тканина), нижня спідниця з волосяний тканини, надягали під плаття, щоб надати йому пишну колоколообразную форму. К. з'явився у Франції в середовищі заможного населення в 40-х рр. 19 в. і швидко поширився в ін. країнах Західної та Східної Європи.
Кринум

Кринум

(Crinum) рід цибулинних рослин сімейства амаріллісових. Цибулини з довгою шиєю; довжина їх досягає 60-90 см, діаметр - 25 см. Листя мечоподібні або лінійні, довжина до 1, 8 м. Квітконосне втечу несе зонтикоподібне суцвіття великих білих або рожевих квіток. Плід - коробочка. Насіння м'ясисті, великі, містять в ендоспермі запас води, достатній для проростання і освіти цибулини нового рослини без припливу вологи ззовні.
Кріо ...

Кріо ...

(Від грец. krýos - холод, мороз, лід) частина складних слів, що означає зв'язок з льодом, низькими температурами (наприклад, Кріогенез, Кріоскопія, Кріосфера). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Крінолін (Судострой.)

Крінолін (Судострой.)

Крінолін, огорожу в кормі річкового судна, що охороняє його кермо від пошкодження при швартування, стоянці біля причалу, проході через шлюзи і т. П. К. зазвичай виконується з дерев'яних брусів, винесених над кермом на металевих кронштейнах. Поверх горизонтальних поясів кронштейнів встановлюється настил з дощок.
Криогенная морфоськульптура

Криогенная морфоськульптура

Тип морфоськульптури (Див. морфоськульптура), що виникає під впливом морозного вивітрювання, ніваціі, солифлюкции, термокарстових явищ і ін. На акумулятивних рівнинах К. м. зазвичай представлена ​​буграми обдимання, термокарстовими западинами, полігональними грунтами; на височинах і в горах - курумами, нагірними терасами, структурними грунтами.
Кріогенез

Кріогенез

(Від Кріо ... і ... генез (Див. ... генез) сукупність фізичних, хімічних, біохімічних та ін. процесів, що відбуваються в межах кріосфери (Див. Кріосфера) і супроводжуються льодоутворення. Велика радянська енциклопедія. - М .: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Криогенная електроніка

Криогенная електроніка

См. Криоелектроніка. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Криміналістика

Криміналістика

(Від лат. criminalis - відноситься до злочину) наука, яка розробляє систему спеціальних прийомів, методів і засобів збирання, дослідження і оцінки судових доказів, застосовуваних у кримінальному процесі для попередження, розкриття та розслідування злочинів, а також і спользуемих при судовому розгляді кримінальних, а в ряді випадків і цивільних справ.
Кріогенні елементи

Кріогенні елементи

В обчислювальній техніці, що запам'ятовують і логічні елементи, дія яких заснована на явищі надпровідності (Див. Надпровідність). Перші До. - кріотрони , що складаються з танталового стержня з керуючою ниобиевой обмоткою, - були запропоновані в 1955 американським ученим Д. А. Баком. У 1960 були створені запам'ятовують К.
Кріогенна техніка

Кріогенна техніка

Техніка отримання та використання кріогенних температур, т. е. температур нижче 120 К. Основні проблеми, які вирішуються К. т.: Зріджування газів (азоту, кисню, гелію і ін.), їх зберігання та транспорт в рідкому стані; поділ газових сумішей і ізотопів низькотемпературними методами (наприклад, промислове отримання чистих азоту, кисню і аргону з повітря: виділення дейтерію ректифікацією рідкого водню і т.
Криогенний

Криогенний

(Від Кріо ... і ... ген (Див. ... ген)) відноситься до низьких температур. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Криогенний насос

Криогенний насос

Конденсаційний або сорбційний Вакуумний насос, що відкачує вражаючі дії яких засновані на поглинанні відкачуваного газу поверхнею, охолодженої до наднизьких температур (нижче 0, 5 К). К. н. забезпечують розрідження в широкому діапазоні від 10 -1 до 10 -5 н / м 2 . Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія.
Кріологіі

Кріологіі

(Від Кріо ... і ... Логія наука про кріосфері (Див. Кріосфера) . Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріопатологія

Кріопатологія

(Від кріо (Див. Крио ...) ... і Патологія) хворобливі стани і процеси, що виникають в організмі під впливом низьких температур. У людини найбільш вивчені загальні та місцеві патологічні процеси, що відбуваються при охолодженні (див. Охолодження) і відмороженні (див. Відмороження) (див. також Гіпотермія).
Кріопланктон

Кріопланктон

(Від кріо (див. Крио ...) ... і Планктон) сукупність організмів, головним чином одноклітинних водоростей, що живуть в талих калюжах на поверхні льоду або снігу і у воді, що просочує морський лід. Див. Кріофіли . Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріотурбація

Кріотурбація

(Від Кріо ... і лат. Turbatio - сум'яття, безлад) ділянки сильно деформованих грунтів і грунтів зі слідами їх руху; мають вигляд завихрень, що фіксуються різно забарвленими або по-різному складеними шарами. К. формуються при протаивания грунтів, а також при їх промерзанні в умовах замкнутих грунтових систем.
Кріоскопія

Кріоскопія

(Від Кріо ... і ... скопия) метод фізико-хімічного дослідження, заснований на вимірюванні зниження температури замерзання розчину порівняно з температурою замерзання чистого розчинника. Згідно Рауля законам (Див. Рауля закони) , для нескінченно розбавленого розчину (при відсутності електролітичноїдисоціації (Див.
Кріофільні мікроорганізми

Кріофільні мікроорганізми

Бактерії, цвілеві гриби і деякі ін. мікроорганізми, здатні розвиватися при відносно низьких температурах (близько 0 ° С); то ж, що Психрофільні мікроорганізми. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріофіти

Кріофіти

(Від Кріо ... і грец. Phytón - рослина) рослини, пристосовані до холодним і сухим місцепроживання. Разом з псіхрофітам (Див. Псіхрофіти) утворюють основу рослинного покриву тундри, альпійських лугів, осипів і скель у високогір'ях. Приклад К. - підвушковидними рослини високогірних пустель Паміру, Тянь-Шаню, Тибету.
Кріотрон

Кріотрон

[Від Кріо ... і (елек) трон (Див. Електрон)], комутаційний кріогенний елемент (Див. Криогенні елементи), заснований на властивості надпровідників стрибком змінювати свою провідність під впливом критичного магнітного поля (Див. Критичне магнітне поле). Дія К. аналогічно роботі ключа або реле; К. може перебувати тільки в одному з двох станів - або в надпровідному, або з малою провідністю.
Кріп

Кріп

(Англ. Creep) маловживаний синонім повзучості (Див. Повзучість). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріофіли

Кріофіли

(Від Кріо ... і грец. Philéō - люблю) організми, що живуть в талих калюжах на поверхні льоду або снігу і у воді, що просочує морський лід; при зниженні температури вони виявляються вмёрзшімі в лід. До К. належать одноклітинні водорості (складові оснjdye. Масу Кріопланктона) і дрібні тварини (деякі черв'яки і комахи).
Крипті

Крипті

(Грец. Kryptéia) в Спарті (Давня Греція) проводилися періодично державою каральні експедиції проти ілотів (Див. Ілоти) ; здійснювалися силами головним чином спартанської молоді. Мета К. - тримати в постійному страху ілотів, знищуючи найбільш активну частину їх. К. надавалося велике значення з точки зору військового виховання і тренування спартанців.
Криппса місія

Криппса місія

Місія англійського уряду в Індію в березні 1942, під час 2-ї світової війни 1939-45, очолена Р. С. Криппсом. Мета К. м. - зміцнити позиції Великобританії в Індії шляхом поступок індійському національному рухові. К. м. Вела переговори з лідерами індійської політичної партій на підставі наступної декларації англійського уряду: Великобританія зобов'язується відразу після закінчення війни надати Індії права домініону; для вироблення нової конституції буде створений орган, куди увійдуть представники
Крипта

Крипта

(Від грец. kryptē - критий підземний хід, тайник) 1) в Стародавньому Римі - будь склепінчасте підземне або напівпідземну приміщення, 2) у середньовічній західноєвропейській архітектурі - каплиця під храмом (зазвичай під вівтарної частиною) , яку використовували як місце для почесних поховань. К. були широко поширені в архітектурі раннього середньовіччя.
Криппс Річард Стаффорд

Криппс Річард Стаффорд

Криппс (Cripps) Річард Стаффорд (24. 4. 1889 році, Лондон, - 21. 4. 1952 Цюріх). англійський державний діяч, лейборист. За професією адвокат. У 1931-50 член палати громад. У 30-і рр. був одним з лідерів лівого крила Лейбористської партії; в 1934-35 член виконкому партії. У передвоєнні роки К. був прихильником відсічі фашистської агресії і зміцнення колективної безпеки за участю СРСР.
Криптическую фарбування

Криптическую фарбування

(Від грец. Kryptós - прихований) подібність деяких тварин за кольором і малюнком з фоном, що робить їх непомітними для ворогів або для жертв. Див. Протекційне забарвлення і форма . Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріпто ...

Кріпто ...

( Від грец. kryptós - таємний, прихований) складова частина складних слів, відповідна за значенням основі "таємно ..." або що означає що-небудь приховане, таємне (наприклад, кріптофіти). Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.
Кріптогами

Кріптогами

(Від Кріпто ... і грец. gamos - шлюб) рослини, що не мають квіток (наприклад, папороті, хвощі, мохи, гриби); то ж, що тайнобрачних рослини. Велика радянська енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія. 1969-1978.