Енциклопедія Брокгауза і Ефрона 2018

Категорія: Енциклопедія Брокгауза і Ефрона 2018

Кам

Кам'янець-Подільськ

Кам'янець-Подільськ - губ. м Подільської губернії, на високому іутесістом півострові, утвореному р. Смотрич. Прямо проти міста, наутесе, старовинна фортеця. Місцезнаходження К. дуже красиво. На основаніі17 річних спостережень середня річна температура Кам'янця +8, 17 Енциклопедія Брокгауза і Ефрона. - С.
Кам

Кам'янець-Подільськ

Кам'янець-Подільськ (історія). - Достовірні відомості про К. Подольскевосходят лише до початку xIV в. , Коли захопив його Гедимін прінялсявозобновлять і влаштовувати його; ймовірно, він на той час не встиг ещеотстроіться з часу Батиєвої навали. До 1396 він був уже хорошоотстроенной фортецею. У другу половину XV в.
Кам

Кам'янець-Подільський

Кам'янець-Подільський або Каменецький повіт - займає південно-західний уголгуберніі, лежить між 3 Енциклопедія Брокгауза і Ефрона. - С. -Пб. : Брокгауз-Ефрон. 1890-1907.
Очерет

Очерет

Очерет (phragmites Tr.) - рід рослин з сімейства злаків. Високіемноголетніе трави, колоски яких зібрані великими віниками, відливають фіолетовим і сріблясті від волосків. Нижні квіти побільше частини чоловічі, верхні двостатеві, що криє луска гладка, незазубренная, що переходить в тонкий наконечник. Сюди відносяться 3 види, ізкоторих Ph.
Камерунські

Камерунські

Камерунські гори (kamerungebirge), Монго-ма-Лоба (т. е. гора богів) -височайшая гірська маса у З берега Африки, між 4 - 4 Енциклопедія Брокгауза і Ефрона. - С. -Пб. : Брокгауз-Ефрон. 1890-1907.
Камертон

Камертон

Камертон (diapason, Stimmgabel, tuning-fork) служить для полученіяпростого тони постійної і певної висоти. У цьому полягає еговажное значення і в фізиці, і в музиці. Готується він звичайно ізсталі і має вигляд вилки з двома абсолютно однаковими зубцями іліветвямі. число (N) коливань К., в залежності від його розмірів, можетбить обчислено за формулою в якій е є товщина гілки, a L - її довжина.
Камилавка

Камилавка

Камилавка - спочатку шапка з верблюжого (kamhloV- верблюд) волоса, яку носили на Сході як засіб охороняти голову отсолнечного спеки. Пізніше, як приналежність одягу осіб священного сану, вона отримала певну форму - циліндра, розширеного догори, безполей - і стала робитися з більш цінного матеріалу. Нині в Росії онасоставляет постійну приналежність одягу для всіх, хто має правоношенія ряси монахів, ієродияконів і ієромонахів, особам же белогодуховенства (тільки священикам) дається як нагорода, пр
Камерна

Камерна

Камерна музика - призначається для виконання в небольшіхпомещеніях, чому число виконавців (інструментальних або вокальних) досить обмежена, інструменти вибираються не особливо сильні по звуку, напр. струнні (квартети, квінтети, секстети, октети), набагато режедуховие дерев'яні (квінтет Моцарта для кларнета зі струнними, op.
Канал

Канал

Канал - Крім загальноприйнятого поняття про штучне водотоке ілісоедіненіі вод, напр . Суецький К., Маріїнський К., вживається ще й взначеніі протоки (нім. Kanal відповідає англ. Channel), тому етослово і входить до складу багатьох географічних імен, як, наприклад, К. Ламанш або Англійська К., між Францією і Англією ( франц.
Канн

Канн

Канн (cannes) - місто у французькому департаменті Приморських Альп, насівши. -вост. краю Напульского зал. 14470 жит. (1891); небольшаягавань, маяк, верф. Збудований амфітеатром, К. тягнеться уздовж берега на протязі більше 6 км. Красива ратуша, з бібліотекою і музеемдревностей; вежа абатства (на місці рим.
Кандинський

Кандинський

Кандинський (Віктор Хрисанфович) 1849 - 89) - лікар-психіатр. Окончілкурс в московському університеті в 1872 р, потім служив деякий времяво флоті, а з 1881 р до кінця життя перебував ординатором лікарні св. Миколи Чудотворця в СПб. Отримав глибоке філософську освіту. Будучи сам схильний до душевного розладу, він, по видужанні, написав, на підставі власного досвіду, цінний етюд про обмани почуттів (в німецькому спеціальному журналі).
Канарські

Канарські

Канарські острови (по-ісп. islas Canarias) - належить вадміністративному ставленні до провінціях, а не до колоній Іспанії группаіз 7 великих і 6 менших островів у зап. берега Африки, в подтропіческомпоясе, між 28 і 29 Енциклопедія Брокгауза і Ефрона. - С. -Пб. : Брокгауз-Ефрон. 1890-1907.
Канни

Канни

Канни (cannae) - стародавнє місто в Апулії, на р. Ауфід. Ганнібалразбіл тут римлян в 216 р до н. Битва відбувалася на сх. , Правому березі Ауфід; карфагенянам доставила перемогу їх кіннота. Поразка римлян було повне, їх армія була майже винищена. Паліконсул Л. Павло Емілій, колишній консул Гн. Сервилий, колишній консул ідіктатор М.
Каннелюри

Каннелюри

Каннелюри або ложки (архіт.) - жолобки, видовбані на стержнеколонни, що йдуть по його довжині і представляють в своєму розрізі лібосегмент кола (доричний. Орден), або повне полукружье (Іонічне. ікорінфск. ордена). В середні віки і в епоху Відродження, К. іногдазаполнялісь на всьому своєму протязі, або тільки в нижній частині, опуклим валиком, або ж забезпечувалися листяним прикрасою, а так само Шліп колоні не у вигляді прямих вертикальних заглиблень, але у вигляді спіралейі зигзагів, що обвивают
Камелія

Камелія

Камелія (camellia L., в честь єзуїта Камелло, на початку XVIII ст. вивіз до Європи з Азії описується рослина) - рід дерев ікустарніков з сімейства чайних або тернстреміевих, Ternstroemiaceae, близького до зверобоевим і гуммігутовим, з підкласу свободнолепестнихдвудольних . Всього 4 види, родом з Японії, сх.
Каносса

Каносса

Каносса (ganossa) - знаменитий гірський замок, в 15 км. до Пд від ж. дор. лінії Реджіо-Емілія. За переказами, в 951 м тут була осажденаБеренгаром II Адельгейда, коли вона запропонувала імп. Оттона Великого своюруку і корону Італії. В XI ст. замок належав маркграфині МатільдеТосканской, шанувальниці папи Григорія VII, перед яким змирився гикаючи з 25 по 23 Січня.
Кантор

Кантор

Кантор - співак, особливо церковний, учитель церковних хорів. ВiV ст. в католицькій церкві були К. (cantores et lectores), співали ічітавшіе псалми і гімни при богослужінні. У VI ст. , При Григорія Великого, були К. при співочих школах. У IX ст. при Карлі Великому засновані такіеже школи з К. в Німеччині.
Канцона

Канцона

Канцона (canzone, canzona) - пісня, музичний твір наліріческое вірш. Найдавніша К. відноситься до VII ст. ; онабила складена у Франції на латинські вірші, з нагоди перемоги Клотаря IIнад саксами. В Італії цей рід музики давно поширений. К. переважно пишеться для одного голосу. К. називається також, вінструм.
Кантата

Кантата

Кантата (іт., Лат., Від canere - співати) - назва вокальногопроізведенія. У першій половині XVII ст. вокальне твір для одногоголоса (мадригал) називалося К., на відміну від інструментальногосочіненія, що називався сонатою. З розвитком опери в Італії розвинулася іформа К., яка стала містити в собі не один сольний вокальнийномер, а кілька.
Канон

Канон

Канон (правило) чистого розуму - технічно термін Кантовойфілософіі. Так як розум ( в тісному сенсі), т. е. здатність образованіябезусловних ідей, не має теоретичного або познавательногоупотребленія (належить цілком розуму, обмеженому досвідом), струм., т. е. сукупність основоположний або принципів розуму, можетопределять тільки пра ктіческое його вживання (в сфері моральної).
Каньйони

Каньйони

Каньйони (canones) - так звані. все в. Америці річкові долини і яри, які мають вигляд глибоких ущелин зі стрімкими або дуже крутими стінами. Найбільш відомий Великий К. річки Колорадо в Арізоні з численними, що впадають в нього бічними К. Стрімкі стіни великого К. достігаютместамі 1000 і 2000 м. Висоти і складаються з вапняків і песчаніковпалеозойской групи, а в більш низьких горизонтах навіть з твердогограніта.
Канюк

Канюк

Канюк, конюх, зимник (archibuteo lagopus, - сокіл) - представітельрода, близького до Сарич і відрізняється цілком опереними цівками. Інші ознаки роду: короткий, високий, загнутий від підстави дзьоба, восковица покрита щетинками, крім проміжку між ніздрями, довольноострие крила, що досягають до кінця хвоста і прямий хвіст середньої довжини.
Канна

Канна

Канна (canna L.). - Рід рослині з сімейства каннових. Ознаки Еготов ж, що і всього сімейства. Це дуже витончені великі трави, ізкоторих багато дуже високо цінуються в садівництві, а С. aedulisразводітся заради полягає в її кореневище крохмалю. У цветоводствеімеется багато видів і гібридів, нерідко описаних за самостоятельниевіди.
Капельмейстер

Капельмейстер

Капельмейстер - особа, що стоїть на чолі капели, диригує нею вчасно виконання і розучувати з нею п'єси. Ця назва відноситься какк хоровому, так і оркестровому диригенту. У колишні часи придворні К. повинні були складати музику до обідів (tafelmusik), а також по поводуразних урочистих випадків; напр. Йосип Гайдн, будучи К.
Камера

Камера

Камера (фіз.) - означає власне кімнату (camere), взагалі закритоепомещеніе і потім ящик. К. обскура (obscura - темна). К. клара (clara світлий), К. люціда (lucida - блискуча) - три фізичні приладу. К. обскура. - Якщо у віконниці, щільно закриває вікно кімнати іделающей її темної, зроблено дуже невеликий отвір якого б то не було обриси, то на стіні кімнати проти отвори образуетсяізображеніе предметів, що знаходяться поза кімнатою (напр.
Капітель

Капітель

Капітель (архитект. Термін) - верхня, так чи іначеорнаментірованная частина колони, стовпа або пілястри, лежащаянепосредственно на Фусте і служить переходом від нього до архітравові. Формиі орнаментація К. різні в різних архітектурних стилях. Енциклопедія Брокгауза і Ефрона. - С. -Пб. : Брокгауз-Ефрон.
Капела

Капела

Капела (музик.; Італ. Capella, франц. Chapelle). - У капеллахсобіралісь церковні хори, що виконували духовну музику, які іполучілі назву капели. хор тата і придворні церк. хори получілітоже назву. У Росії здавна, з XV в. , При дворах царів биліцерковние хори, називавш. "Государевим співочими" або дяками.
Очерет

Очерет

Очерет: 1) очерет (неправий., Очеретом і К. часто називають ісітовнік (scirpus lacustris L.) з сем. Осокових або ситникових (Cyperaceae DC)), очерет (малорос.), Phragmiles communis. У степнихгуб. К. вживається на покриття дахів, оплетку дерев'яних стін подштукатурку, тини для огорожі і стіни житлових приміщень, смазиваемиегліной; на паливо - відношення ваги до дубових і соснових дров (Пон.
Канниццаро ​​

Канниццаро ​​

Канниццаро ​​(Станіслав cannizzaro ) - італ. хімік, рід. в 1826 р, вивчав хімію в Пізі під керівництвом Піріа, асистентом которогосделался в 1847 р К., внаслідок політичних подій, змушений билудаліться в Париж, потім був професором в Генуї, Палермо, Римі; в 1871р. зроблений був сенатором. К. відкрив бензильний алкоголь і ціанамід, відомий також своїми дослідженнями сантонина, але найбільші заслугіпрінадлежат К.
Камнеломка

Камнеломка

Камнеломка (saxifraga L.) - багаторічні, рідко одно- і двулетніетрави сімейства камнеломкових. Листя часто зібрані пучками (розетками) при основі стебла, нерідко шкірясті або м'ясисті, то з черешками, тосідячіе і вельми різних форм і величини. Жовті, білі ілікрасноватие квіти зібрані різного роду суцвіттями і побудовані попятерному типу; у більшості вони правильні, але бувають і неправильні, причому 2 пелюстки розростаються сильніше інших.
Каприччіо

Каприччіо

Каприччіо (capriccio - ит.) - каприз, музичний твір, вкотором автор не підпорядковується сталим формам, а складає його посвоєму фантазії. У К. теми оригінальні, різко видатні, що контрастують. К. пишуть для сольного інструменту, а також дляоркестра. У першому випадку К. нерідко має форму етюду, в которойпроводітся один мотив з різким обрисом або у вигляді віртуозною п'єси (Capriccio Мендельсона для фортепіано з оркестром, ор.
Канцона

Канцона

Канцона (la canzone, від латинського cantio) - назва найстарішої формиітальянской лірики, зустрічається і в провансальської (canso) і старофранцузской (chanson) поезії. Для неї іноді вживається спеціальноеназваніе Canzone Petrarchesca або Toscana, на відміну від пізніших форм, Canzone Pindarica і Anacreontica.
Капелан

Капелан

Капелан або Каплан (лат. Capellanus, франц. Chapelain, ньому. Кaplan) - католицький священик, який складається при капелі під якою можетподразумеваться особливий боковий вівтар в соборі, каплиця парафіяльної церкви абонавіть самостійна церква, найчастіше будинкова. При дворі франкскіхкоролей перебували К.
Капуцини

Капуцини

Капуцини (по лат. Capucini ordinis fratrum minorum) - ветвьфранцісканцев; спочатку глузливе прізвисько, відносилося костроконечному каптура, носимо членами цього ордена. Він заснований в1525 р мінорита Бассі в Урбіно, затверджений в 1528 р татом КліментомVII і в 1529 р отримав надзвичайно строгий статут.
Карагандинські

Карагандинські

Карагандинські кам'яновугільні копальні - Акмолинської у. і області, в 30в. від Спаського мідно-плавильного заводу, до якого він зарахований. Щорічний видобуток вугілля простягалася, в середньому до 200 тис. Пуд. і вся онарасходовалась на упомян. заводі. К. вугілля не відрізняється хорошімкачеством (мало смолисті), а тому і розробка його не розширювати.
Карабінери

Карабінери

Карабінери (сагаbiniers), спочатку "Карабах" - рід військ, перш за все з'явився в Іспанії, потім у Франції, де К. імелізначеніе легкої піхоти і кінноти. В імперських військах, а потім в АвстрііК. існували з XVI ст. ; в 1798 р останні карабінерні полкіпереіменовани в кирасирские. У прусської армії назва К.
Каракал

Каракал

Каракал або пустельна рись (lynx caracal) - вид рисей. К. одноцветені забарвлений "кольором пустелі", зверху він чало-жовтого до рудо-бурого кольору, знизу білуватого, на верхній губі чорна пляма; довжина тіла 65 - 75 стм. , Хвоста 25 стм, висота плечей 40 - 45 стм. Від інших рисей К. отлічаетсятонкостью тіла, високими ногами, вузькими загостреними вухами з большімікісточкамі і щільно прилеглою шерстю.
Караджаєв

Караджаєв

Караджаєв (caragiali) - сучасний румунський письменник (нар. В 1852р.). Йому належать кращі з написаних на румунському язикедраматіческіх творів. Його комедії "Nopte furtunosa", "Scrisorcaperduta", "Conul Leonida" і "De ale Carnavalului" написані з большімталантом і тонкою спостережливістю; виведені в них типи, незважаючи наізвестний шарж, правдиві і служать вірним відображенням поганих сторонруминского національного характеру і побуту.
Караван-сарай

Караван-сарай

Караван-сарай (караванний будинок) - великі громадські будівлі на Сході, в містах, на дорогах і в ненаселённих місцях, службовці кровомі стоянками для мандрівників. Іноді вони розкішно побудовані, але безутварі, внаслідок чого мандрівник повинен привозити з собою ліжку килими, так само як і життєві припаси для себе і своїх тварин; є лише вода, іноді проведена здалеку, з великими витратами.
Канова

Канова

Канова (Антоніо canova) - найзначніший з італьянскіхскульпторов новітнього часу, рід. 1 листопада 1767 р Синбедняка-каменотеса, він рано осиротів і поступив на службу квенеціанскому сенатору Фаліеро. Цей останній доставив йому возможностьучіться ліпленню. Маючи всього 16-ть років від роду, К. виконав для своегопокровітеля статуї Евридика і Орфея, а в 1779 р, для венеціанскогопатріція Пізано, групу: "Дедал і Ікар".