Беллінсгаузен Тадей Тадейович

Беллінсгаузен Тадей ФаддеевічБЕЛЛІНСГАУЗЕН Тадей Тадейович (1778-1852), російський мореплавець, адмірал (1843). Учасник 1-го російського кругосвітнього плавання 1803-06. В 1819-21 керівник 1-ї російської антарктичної (кругосвітньої) експедицією на шлюпах "Восток" ( см. СХІД (шлюп)) і "Мирний" ( см. МИРНИЙ (вітрильний шлюп)), що відкрила в січні 1820 Антарктиді у ( см. АНТАРКТИДА) і кілька островів в Атлантичному і Тихому океанах.

* * *

Беллінсгаузен Тадей Тадейович (Фабіан Готліб) [9 (20) вересня 1778, Лахетагузе, острів Езель, Естонія - 13 (25) січня 1852 Кронштадт], російський мореплавець, двічі обогнувший Землю, першовідкривач Антарктиди.

Початок шляху

Дитинство пройшло в родовому маєтку Пілгузе, на балтійському острові Езель (нині - Сааремаа). У 1789 Беллінсгаузен поступив в Морський кадетський корпус в Кронштадті ( см. КРОНШТАДТ). Після його закінчення в 1797 шість років плавав по Балтиці на судах Ревельській ескадри. Любов до наук була помічена командиром Кронштадтського порту, що рекомендував Беллінсгаузена Івану Крузенштерну ( см. Крузенштерн Іван Федорович), під керівництвом якого в 1803-06 Беллінсгаузен зробив перше кругосвітнє плавання на кораблі "Надія" ( см. НАДІЯ (судно)), виконавши майже всі карти, що увійшли в "Атлас до подорожі навколо світу капітана Крузенштерна".

Відкриття Антарктиди

В червні 1819 капітана 2-го рангу Беллінсгаузена призначили командиром трищоглового вітрильного шлюпа "Восток" і начальником експедиції для пошуків шостого континенту, організованої за згодою Олександра I. Капітаном другого шлюпа "Мирний" був визначений молодий лейтенант Михайло Лазарєв ( см. ЛАЗАРЕВ Михайло Петрович). 4 липня 1819 судна вийшли з Кронштадта.

16 січня 1820 кораблі Беллінсгаузена і Лазарева в районі Берега Принцеси Марти підійшли до невідомого "крижині материку". Цим днем ​​датується відкриття Антарктиди. Ще тричі на це літо вони перетинали Південне полярне коло, на початку лютого знову наблизилися до Антарктиди у Берега Принцеси Астрід, але через снігову погоду не змогли його добре розглянути. У березні, коли плавання біля берегів материка через скупчення льодів стало неможливим, суду за домовленістю розлучилися, щоб зустрітися в порту Джексон (нині - Сідней ( см. СИДНЕЙ (місто))). Беллінсгаузен і Лазарєв вирушили туди різними маршрутами. Були проведені точні зйомки архіпелагу Туамоту ( см. Туамоту), виявлений ряд населених атолів, в тому числі острови Росіян ( см. РОСІЯН ОСТРОВА).

В листопаді 1820 кораблі вдруге попрямували до Антарктиди, обігнувши її з боку Тихого океану. Були відкриті острови Шишкова, Мордвинова, Петра I ( см. ПЕТРА I ОСТРІВ), Земля Олександра I. 30 січня, коли з'ясувалося, що шлюп "Схід" почав протікати, Беллінсгаузен повернув на північ і через Ріо-де -Жанейро і Лісабон 24 липня 1821 прибув в Кронштадт, завершивши своє друге кругосвітнє плавання. Учасники експедиції пробули в плаванні 751 день, пройшли понад 92 тис. Км. Було відкрито 29 островів і 1 кораловий риф.

Подальша доля

Після повернення з антарктичної "кругосветки" Беллінсгаузен два роки командував флотським екіпажем, три роки займав штабні посади, в 1826 очолив флотилію в Середземному морі, брав участь в облозі і штурмі Варни. В 1831-38 керував флотської дивізією на Балтиці, з 1839 до смерті був військовим губернатором Кронштадта, а на час літніх плавань щорічно призначався командувачем Балтфлотом. У 1843 отримав звання адмірала. Беллінсгаузен доклав зусиль для зміцнення та благоустрою Кронштадта; по-батьківськи піклувався про підлеглих, домагаючись поліпшення харчування матросів; заснував морську бібліотеку. Біографи Беллінсгаузена відзначали його доброзичливість і холоднокровність: присутність духу він зберігав як під ворожим вогнем, так і в боротьбі зі стихією. Беллінсгаузен був одружений і мав чотирьох дочок. Помер в Кронштадті, де в 1869 йому був поставлений пам'ятник. Його ім'ям названо море в Тихому океані і підводний улоговина, льодовик в Антарктиді і антарктична станція, мис на острові Сахалін і три острови.

Енциклопедичний словник. 2009.

Поділіться З Друзями
Попередня Стаття
Наступна Стаття